Co to jest BIK i jak sprawdzić stan konta w BIK?

Na podstawie danych z raportu BIK firmy i instytucje finansowe mogą odmówić udzielenia kredytu lub pożyczki. Jak to możliwe?

BIK – co to jest?

Jeśli kiedykolwiek interesowałeś się skorzystaniem z usług banku, z pewnością zetknąłeś się z tajemniczym skrótem „BIK”. Co to takiego? BIK to skrót od „Biuro Informacji Kredytowej”. Jest to instytucja, której cel stanowi gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych pomagających określić ryzyko pożyczania pieniędzy konkretnym osobom oraz firmom. Mówiąc krótko – BIK posiada informacje pozwalające na określenie zdolności kredytowej.

Scoring, czyli ocena punktowa

Skoro interesujesz się BIK, z pewnością słyszałeś również o tak zwanej „ocenie punktowej”, czyli scoringu. Do czego odnosi się ten termin?

Scoring to system punktowej oceny zdolności kredytowej oparty o historię jednostki. Całość oparta jest o cztery najważniejsze aspekty:

  • Aktywność kredytowa. Na tym etapie bank może sprawdzić, czy dana jednostka miała w przeszłości jakiekolwiek zobowiązania finansowe. Jeśli tak, działa to oczywiście na jej korzyść. Należy oczywiście uważać, aby nie popaść w przesadę. Zbyt duża ilość kredytów zaciągniętych w krótkim czasie może zostać potraktowana gorzej niż brak jakiejkolwiek historii kredytowej.

  • Terminowość spłacania kredytów. Posiadanie historii kredytowej to nie wszystko. Aby zdobyć zaufanie banku, musi być ona pozytywna. Jeśli zawsze spłacałeś swoje zobowiązania na czas, z pewnością zyskasz plus u banku. Pamiętaj jednak, że warto być w tym względzie bardzo ostrożnym – nawet jedno opóźnienie w spłacie zobowiązań pozostawia po sobie długo widoczny ślad.

  • Wykorzystywanie limitów kredytowych. Jeśli masz tendencję do wykorzystywania limitów na posiadanych kartach, wpływa to negatywnie na rejestr BIK.

  • Częstotliwość zaciągania kredytów lub wnioskowania o nie. Jeśli starasz się o kredyty często, może wzbudzić to podejrzenia. Nawet jeśli gdy Twoje zachowanie jest celowe i przemyślane, wskazuje ono na Twoją zdolność podejmowania ryzyka, która wedle rozumowania banku może pozbawić Cię w przyszłości środków do spłaty należności. 

Scoring to jednak nie wszystko, co powinieneś wiedzieć o BIK. Zapraszamy do dalszej lektury!

Jak sprawdzić swój raport BIK?

Aktualną ocenę Twojej zdolności kredytowej przygotowaną przez Biuro Informacji Kredytowej możesz sprawdzić przez Internet. Poniżej znajdziesz pomocne instrukcje.

W pierwszej kolejności wejdź na stronę www.bik.pl i kliknij w zakładkę „Raport BIK”. Będziesz musiał wypełnić wówczas formularz, a do tego przyda Ci się numer dowodu osobistego oraz numer PESEL. Następnym krokiem jest weryfikacja tożsamości. Z naturalnych przyczyn Twoje dane z BIK nie powinny dostać się niepowołane ręce. Pierwszy sposób na weryfikację to zatem posłużenie się skanem dowodu osobistego, który można umieścić we wspomnianym formularzu. Drugi sposób to zamówienie listu poleconego z kodem weryfikacyjnym. Jak łatwo się domyślić, ze sposobu pierwszego korzysta znacznie więcej osób. Jeśli Twoja tożsamość zostanie zweryfikowana z powodzeniem, będziesz mógł utworzyć na stronie BIK swój profil. Gotowe – raport BIK czeka na Ciebie!

Jednocześnie pamiętaj, że istnieje kilka wersji raportów, które możesz zamówić. Większość osób stawia na standardową opcję zwaną „pojedynczym raportem”. Nie jest on darmowy – za usługę tę zapłacisz 39 zł.

Interpretacja raportu BIK

Raport BIK opiera się obecnie o skalę punktową od 1 do 100. Jak wysoki wynik należy więc osiągnąć, aby dostać kredyt?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje – każdy przypadek jest inny. Ogólnie jednak można by posłużyć się następującą klasyfikacją:

  • 80 i wyżej – bardzo dobrze

  • 60 – 79 – pozytywnie

  • poniżej 60 – przy takiej ocenie szanse na przyznanie raportu są nikłe

Jednocześnie warto pamiętać, że dane z BIK to nie jedyny czynnik brany pod uwagę przez bank w procesie oceny zdolności kredytowej. Wciąż pozostają one jednak najważniejszym punktem odniesienia