Zabezpieczenie HTTPS w serwisach pożyczkowych

Bezpieczeństwo w internecie to szeroko i coraz częściej omawiany temat. Zewsząd jesteśmy przestrzegani przed udostępnianiem naszych danych, zarówno na portalach społecznościowych, jak i na różnych stronach nieposiadających odpowiednich zabezpieczeń. Z drugiej strony, wraz z rozwojem internetu coraz więcej transakcji finansowych przebiega właśnie tą drogą, wliczając w to udzielanie kredytów i pożyczek. Jak można zabezpieczyć się przed wykradzeniem naszych danych? Czy możemy poprawić poziom bezpieczeństwa w internecie?

Bezpieczeństwo w sieci - na co zwracać uwagę?

Każdego roku znacząco rośnie liczba transakcji przeprowadzanych w przestrzeni wirtualnej - nic dziwnego, zazwyczaj jest to łatwiejsze, szybsze i tańsze w porównaniu do tradycyjnych przelewów lub przekazywania gotówki. Niejedna osoba zastanawia się nad bezpieczeństwem transakcji, jak również naszych danych udostępnianych w sieci. Przecież do wykonania każdej transakcji trzeba ich udostępnić całkiem sporo, a jeśli interesuje nas otrzymanie pożyczki, to często wymagana jest również nasza historia kredytowa, informacje o dochodach, miejscu zatrudnienia, czy wydatkach. To cenne informacje, których nie chcielibyśmy udostępniać szerokiej liczbie osób. 

Na szczęście, w myśl zapewnień ekspertów nie ma powodów do obaw - musimy jednak zwracać uwagę na kilka szczegółów, zabezpieczających wysyłane informacje przed przedostaniem się w niepowołane ręce, a także zachowanie zdrowego rozsądku. Bardzo często, jeśli strona internetowa nie wygląda zbyt profesjonalnie, to raczej nie należy do poważnej instytucji finansowej, lecz raczej ma na celu wyłudzenie naszych danych. Poważniejsze instytucje finansowe również nigdy nie proszą drogą mailową o aktualizowanie naszych danych logowania, takich jak loginu, numeru PESEL czy hasła do logowania. Powinniśmy być szczególnie wyczuleni na linki kierujące bezpośrednio na stronę logowania banku, bądź instytucji finansowej. 

Bezpieczeństwo w pożyczkach online

Jak już wspomnieliśmy powyżej, uzyskanie kredytu przez internet jest związane z podaniem bardzo wielu informacji dotyczących naszej osoby. Pożyczkodawcy m.in. chcieliby wiedzieć skąd i ile zarabiamy, gdzie mieszkamy, co posiadamy i ile wynoszą nasze koszta utrzymania. Są to tzw. dane wrażliwe, które zawsze powinniśmy chronić przed osobami nieupoważnionymi. Nawet jeśli wchodzimy na stronę, bezpośrednio wpisując jej adres w pole adresu, powinniśmy zwracać uwagę na jej zabezpieczenia, zapobiegające przejęciu tych informacji przez osoby trzecie. Jakie narzędzia mamy do dyspozycji?

HTTPS w pożyczkach

Wchodząc na dowolną stronę internetową, powinniśmy zwracać uwagę na to, czy jej adres rozpoczyna się od https. Szczególnie jeśli rzecz dotyczy firm pożyczkowych, lub zamierzamy dokonać transferu środków. Do niedawna standardem było http:// i do tego przyzwyczaiła się większość internautów - różnica w adresie sprowadza się więc do jednej litery, ale jej znaczenie jest znacznie większe. Czym jest https i dlaczego to takie ważne, by go używać?

Czym jest https? I czym się różni od http?

Https, podobnie jak http to nazwy określające protokoły komunikacji klienta z serwerem. Http jest znacznie starszy i właściwie neutralny - pozwala na nieco szybszy przesył danych, jednak w żaden sposób nie są one zabezpieczone. Https natomiast jest jego siostrzana wersją, tyle że wzbogaconą o szyfrowanie, zapewniające, że dane przesyłane między nami a odbiorcą będą nieczytelne dla osób postronnych. Do niedawna wykorzystywał on do tego protokół SSL, który od pewnego czasu zastępowany jest przez nowocześniejszy TLS. Co ciekawe, dane wysyłane przy użyciu protokołu https są wysyłane i otrzymywane przy użyciu innego kanału - 443, zamiast 80, typowego dla http. Dzięki tym różnicom nawet jeśli komuś uda się przechwycić dane przesyłane pomiędzy nami, a serwerem docelowym, to dzięki silnemu szyfrowaniu będą one nieodczytywane. Choć należy oczywiście pamiętać, że nie zawsze zapewnia to 100% bezpieczeństwa (nie jest to jedyny sposób na nieautoryzowane pozyskanie informacji). 

Jakie to ma znaczenie?

Choć na co dzień niezbyt często myślimy o naszym bezpieczeństwie w sieci, to warto jest dbać o bezpieczeństwo naszych danych. Coraz częściej dziś słyszymy o atakach hakerskich, których ofiarą padają niewinne osoby, w wyniku których tracą oni sporo środków. Nie mniejszym problemem są wyłudzenia kredytów, które dokonywane są przy użyciu wykradzionych danych. Z tego powodu bezpieczeństwo w pożyczkach powinno zawsze być dla nas kwestią nie mniej ważną niż warunki ich uzyskania - oprocentowania, prowizji czy wymaganych wkładów własnych. Znalezienie firmy oferującej bezpieczne i tanie pożyczki może nie być tak łatwe, jak oczekujemy. Nie warto jednak się poddawać - na rynku jest co najmniej kilka firm, które oferują takie warunki, a dokładną ich ofertę znajdziesz w zakładce strefa pożyczek.